Že jsou svatební mandle položka na seznamu svatebních příprav, kterou můžete v předsvatebním šílenství klidně vyškrtnout? Minimálně ženich by si oddychnul, že máte jednu věc z krku. 🙂 Ale my bychom to tak jasně neviděli, právě naopak! Tahle krásná, křupavá dobrůtka totiž splní klidně více úkolů najednou a můžete si odfajfkovat i navázání na krásnou tradici.
A tak o nich zatím ženich vědět nemusí a „na tajňačku“ si přečtěte náš článek. Třeba zjistíte, že bez něžných svatebních mandliček nejde žít (resp. se vzít). 🙂 Jsou to totiž svatební mandle obalené v báječné cukrové polevě.
Krásná tradice svatebních mandlí
Důkladní pátrači po vzniku svatební tradice svatebních mandlí se dostanou až do hodně dávných časů, přes 3000 let zpátky. V bibli se píše, že jsou znamením boží přízně a symbolizují panenskost. A tak není divu, že při svatebním požehnání nemohly chybět.
Jasně, druhou podmínku už dneska po nevěstě ženich moc chtít nemůže, 🙂 ale boží přízeň se přeci hodí vždycky, na svatbě obzvlášť! 🙂
A jelikož v jižních zemích rostou mandle o sto šest, udržela se tahle tradice dodnes především tam. Například v Itálii jim říkají confetti a svatebčané je dostanou jako dárek na uvítanou.
Což bychom určitě doporučovali i vám. 🙂 Svatební mandle jsou ideální dárky pro svatební hosty na uvítanou, na rozloučenou…. To je jedno, zkrátka milá malá pozornost.
Jaká je symbolika svatebních mandlí? Když dáte první do pusy, nejdříve si vychutnáte její sladkou chuť. Stejně jako zamilovaný začátek manželství. Když si kousnete víc, její hořká chuť pak symbolizuje překážky, které vás nejspíš ve společném životě čekají, ale které jistě hravě zvládnete. 🙂
Kolik svatebních mandliček budete potřebovat?
Abyste dodrželi onu tradici, měl by jich být určitě lichý počet, ideálně pět. Tím totiž zaručíte sobě i hostům skvělý zbytek života. 🙂 Pět mandlí se postará o zdraví, dlouhověkost, bohatství, hojnost a štěstí. Takže vezměte počet hostů na svatbě, připočtěte sebe, ženicha, svatební svědky (není radno nic podceňovat) 🙂 a dejte alespoň krát pět.
Kam se hodí a jak je předat?
- Jak už jsme psali, může to být hned první, co hosté na přivítanou
- Nejoblíbenější ovšem je, dát hezky zabalenou pětici mandlí na svatební tabuli. Když budete kreativní, dají se takové minidárečky využít rovnou i jako svatební jmenovky k zasedacímu pořádku na svatbě.
- Jenže mandličky jsou tak dobré a lákavé, že jich nakonec určitě objednáte dvakrát tolik, než je potřeba. 🙂 V tom případě se jim bude líbit ve sweet baru nebo na rautovém stole při zahradní slavnosti. Mají ohromnou výhodu – oproti třeba svatebním dortům nebo oříškům v čokoládě vydrží i horké letní teploty.
- Pokud je hosté nedostanou ani na začátku, ani v průběhu svatebního dne, máte ještě poslední šanci – přibalit jim je jako část svatební výslužky.
Podle toho, kdy a kde se hosté mandliček dočkají, je můžete i originálně zabalit. Na svatební stůl se hodí krásné sáčky (podle stylu svatby mohou být buď z organzy, celofánu, bavlny…) nebo malé svatební krabičky. Na rautovém stole se budou vyjímat v okrasných mističkách, na výslužku budete mít nejspíš větší krabičky (ať si každý pořádně smlsne nejen na mandličkách) :-).
Barevné nebo bílé?
Svatební mandle se prodávají v nejrůznějších barvách. Můžete je například ladit do barev vaší svatby. Namíchané vypadají krásně a hosté si je alespoň nespletou s kamínky. 🙂 Dejte si ale pozor na příchutě, mandličky by měly hostům především chutnat. Vydejte se k výrobci a mlsejte na ochutnání: třeba višňové, jahodové, karamelové nebo kokosové.
Jestli ale nechcete s příchutěmi riskovat, bílé nikdy nezklamou. Barevně s celou svatbou můžete sladit pytlíčky nebo krabičky, do kterých je dáte.
Vyrobte si své nejlepší svatební mandle sami
Na internetu najdete spoustu nabídek, ale není nad to, vyrobit si svoje vlastní cukrové svatební mandle. Nebojte se, je to úplně jednoduché: vytvoříte cukrovou polevu, mandle do ní namočíte, necháte zaschnout a jestli je vydržíte nesníst hned, máte o dárečky pro svatebčany postaráno. 🙂
Recept na svatební mandle
- 180 g moučkového cukru
- 1 lžička rozehřátého tuku
- 4 polévkové lžíce horké vody
Moučkový cukr dáme do mísy, přidáme horkou vodu, horký, rozehřátý tuk a mícháme. Do takto připravené polevy namočíme mandle a necháme zaschnout.
Mandle budou ještě o fous lepší, pokud je napřed trochu opražíte a místo moučkového cukru použijete třtinový.
Můžete experimentovat a udělat si sami také různé příchutě. Nejjednodušší je nahradit část vody třeba citronovou nebo pomerančovou šťávou.
Už se vám sbíhají sliny? Když k tomu přidáme, že kromě toho, že úžasně chutnají, jsou také zdravé (nad cukrem musíme samozřejmě dost přimhouřit oko) :-), volba je jasná. Mandle jsou zdrojem minerálů a vitamínů a mimo jiné chrání před nemocemi srdce. Jedinou výjimkou je ta nejkrásnější nemoc srdce: před tou vás, obzvlášť ve svatební den, naštěstí neochrání. 🙂