Svatební přípitek na počest novomanželů je jedním ze zvyků spojených se svatebním dnem. Proč se tento obřad provádí, kdo bývá jeho hlavním aktérem a jaké jsou vhodná slova pro takovou příležitost?
Co je to svatební přípitek?
Přípitek je chvíle při svatební hostině, kdy hosté při povstanou a po vyslovení přání (nebo svatebního proslovu) přiťuknou sklenicemi, kdy mohou též vyslovit přání. 🙂
Samotný svatební přípitek je rozdělen na tři fáze:
- Důvod k přípitku
Příslušná osoba pronese důvod k přípitku ve formě sdělení. Od nejjednoduššího: „Na zdraví novomanželů!“ až po složitější přání nebo projevy. - Souhlas
Svatební hosté pronesené přání schválí pozvednutím sklenice, případným opakováním přání: „Na zdraví!“, „Na nevěstu a ženicha!“ a přiťuknutím sklenicemi s ostatními svatebními hosty na dosah ruky. - Doušek nápoje
Po přiťuknutí sklenicemi následuje upití doušku nápoje z číše.
Přípitek má své kořeny v dávných dobách, kdy byly sklenice plné vína vztyčeny k nebi jako oběť bohům. Zvyk pít „Na zdraví!“ živých je pravděpodobně odvozen od starodávného náboženského obřadu připíjení bohům a mrtvým. Při jídle Řekové a Římané prováděli úlitbu (lili víno nebo likéry) na počest svých bohů, a při hostinách na ně a na zemřelé. S těmito takřka obětními zvyky pití úzce souvisí to, že vždy musí jít o přípitek na zdraví živých.
Zdroj: Encyclopædia Britannica, 1910 🙂
Dnes již tento obřad nemá náboženský význam, ale zůstává jako svatební tradice a zvyk pro akt oslavy a uznání lásky mezi novomanžely. Přípitek je příležitostí pro blízké přátelé a rodinu vyjádřit radost a dobré přání novomanželům.
Kdo pronáší přípitek na svatbě?
Hlavním aktérem při tomto slavnostním momentu bývá otec nevěsty. Případně někdo z nejbližších přátel a rodiny, tedy svědek na svatbě, družička, někoho z rodičů ženicha.
Tato – předem určená osoba pak v rámci přípitku může ve svatební den pronést i krátký projev na počest mladých manželů a jejich společné budoucnosti. Určení novomanželi předem rozhodně doporučujeme, aby vás svou řečí nezaskočila třeba neznámá tetička z druhého kolene. 🙂
Co říct při svatebním přípitku?
Co říkat při svatebním přípitku? To vždy záleží na osobním vkusu a vztahu řečníka s novomanžely. V každém případě by měla být řeč:
- krátká,
- vtipná,
- emotivní,
- upřímná.
Je důležité vyjádřit svou radost ze sjednocení dvou milujících se lidí a popřát jim šťastnou budoucnost plnou lásky, porozumění a úspěchů.
Pokud je vhodné (chtěné) pronést více přípitků, začíná vždy otec nevěsty, pak otec ženicha, pokračovali družíčky, svědci či další členové rodiny.
Vše důležité o tom, co a jak říci, najdete ve článku o svatebním proslovu.
Kdy je přípitek na svatbě?
Svatební přípitek se v rámci svatebního harmonogramu odehrává před začátkem svatební hostiny, téměř ihned poté, co se svatební hosté usadí ke svým místům dle svatebního zasedacího pořádku.
Jaká platí etiketa pro svatební přípitek?
I pro svatební přípitek platí svatební etiketa, díky které se připíjení u svatební tabule nezvrhne v alkoholické „škatulata hejbejte se“.
- Přípitek se vždy pronáší vestoje.
- Přiťukává se sektem nebo vínem (abstinenti a děti nealkoholickým perlivým nápojem).
- Přiťukávání sklenicí není nutné – lze pouze symbolicky pozvednout číše a pohlédnout si do očí.
- Hosté si nepřiťukávají všichni navzájem. Přiťukávají si pouze ti, co jsou od sebe na dosah ruky.
- Proslov u přípitku by neměl trvat déle jak 3 minuty.
Jaký alkohol pro svatební přípitek zvolit?
Až budete řešit, jaký alkohol na svatbu, konkrétně s jakým množstvím alkoholu na svatbu počítat, započítejte rozhodně jednu sklenku slavnostnějšího pití. Etiketa je v tomto případě neúprosná – počítejte se šampaňským, sektem, nebo kvalitním šumivým vínem. 🙂 Likéry a pálenky ponechte na aperitiv.