Jakmile v květinářství oznámíte, že chcete svatební kytici, automaticky si připočítají přirážku. Potvrzujeme! Ačkoliv ta „přirážka“, která se mezi budoucími nevěstami traduje, není úplně tím správným slovem. Pojďte se podívat, na čem cena svatební kytice u poctivých prodejců opravdu závisí.
Na čem závisí cena svatební kytice?
Hned na počátek prozradíme, že cena živé a umělé svatební kytice je srovnatelná a v tomto článku se věnujeme pouze těm živým. U těch živých – svatebních je největší rozdíl oproti obyčejné ve výdrži a kvalitě vazby. Ta svatební musí vydržet opravdu hodně.
Nevěsta ji vláčí s sebou celý den a vody se dočká až k večeru (pokud tedy neproběhla svatební tradice házení svatební kytice). Zejména proto je cena svatební kytice vyšší než u jejího dvojčete v provedení k narozeninám. Narozeninová kytice putuje z ruky do ruky při blahopřání a poté se spokojeně usadí ve váze plné vody. Hovořit o svatební přirážce tedy není možné. Nejsme na horách. 🙂
Platíte navíc za kvalitní zpracování a výdrž po celý svatební den nevěsty. Ty jsou ovšem spojeny i s několika dalšími parametry. Na čem tedy obvykle závisí cena živé svatební kytice?
1. Skladba květin ve svatební kytici
- Druhy květin
Pokud si do kytice přejete letní květiny uprostřed ledna, musíte počítat s vyšší cenou oproti běžným druhům, které jsou v období k dispozici. Květináři obvykle nakupují v květinových velkoobchodech a každé vykročení mimo „standard“ daného období je drahé. V případě mimořádných přání také počítejte s potřebným časovým předstihem, aby k vám květina zvládla v pořádku přicestovat. Přes všechny možnosti dnešní doby však musíte počítat, že luční kvítí v únoru prostě neseženete ani u dvanácti měsíčků. 🙂 - Kvalita květin
Jak vypadá kvalitní svatební kytice? Jednotlivé květy mají být pevné, krásně vybarvené a velmi těsně před plným rozpukem (nebo těsně po něm). Dlouhý stonek (ačkoliv jej později florista zkrátí) zase ukazuje na celkovou sílu a zdraví rostliny. - Stáří květin
Představte si tu dobu, co květina stráví na cestě. Nejprve z místa kde vyrostla do distribučního centra a poté do velkoobchodu. Až v něm si ji vyzvedne váš květinář, který ji vpasuje do svatební kytice. V nejlepším případě květina urazí celou cestu za tři až čtyři dny. - Situace na trhu
Dnů, kdy se celý svět zblázní a potřebuje květiny máme v kalendáři stále dost! Sice už se nejedná jen o karafiáty k MDŽ, ale takový Valentýn s poptávkou po růžích docela zamává.
2. Způsob vazby svatební kytice
Na způsobu vazby závisí nejen cena svatební kytice, ale také její vzhled a výdrž. Ty nejjednodušší kytice jsou ve volné vazbě, se stonky svázánými stuhou. Nevýhodou je špatné zásobení vodou a nutnost namáčení před i po obřadu. Při vyjmutí kytice hrozí potřísnění šatů nevěsty vodou.
Oblíbenou možností je technika vypichování květin do aranžovací hmoty (FLOREX). Jedná se o hmotu s nasáklou vodou, která udrží květiny čerstvé. Hmota je sice díky naaranžování skrytá, nevěsta ovšem musí dávat při manipulaci s květinou pozor. Při otočení květiny vytéká z aranžmá nasáklá voda.
U květů, které mají vydržet opravdu dlouho, se používá vatičkování. Na zkrácený stonek je umístěna buničina (obvykle kousek vaty), která je navlhčena a omotána gutaperčovou páskou. Celek je pak připraven k použití při aranžování a zajistí delší životnost řezaných květů mimo nádobu s vodou. Alternativou vatičky může být i ampulka. Vatičkování je sice velmi pracné a odráží se v ceně svatební kytice, avšak manipulace s ní je nejpohodlnější a zároveň nejdéle vydrží.
Obvyklá cena svatební kytice
Jistěže na tu nejzajímavější otázku neexistuje jednoznačná odpověď. 🙂 Do hry totiž vstupuje příliš mnoho proměnných: druh květin, velikost kytice, roční období, použité doplňky, ale i zda si objednáváte pouze svatební kytici, nebo celou květinovou výzdobu. Velmi obecně lze ale říct, že:
- Šikovný kamarád: pravděpodobně zdarma 🙂
- Květinářství: 500–3 000 Kč (dle vazby a druhu květin)
- Luxusní svatební kytice: 5 000 Kč a výše
- Balíčky svatebních květin: 2 000–12 000 Kč
Balíčky většinou obsahují kombinaci svatební kytice, květinovou výzdobu do klopy ženicha (svatební korsáž), kytici pro svědky, květinový polštářek na prstýnky, aranžmá svatební tabule, apod.
Jak dobře svatební kytici nakoupit
Levná kytice nemusí být vůbec horší, než ta dražší. Krása se naštěstí stále penězi neměří a i méně bohatá svatební kytice může být nádherným doplňkem. Chcete kytici dobře nakoupit? Květinář od vás musí vědět:
- Preferovaný tvar a barvu
Hned poté, co vyřešíte jak vybrat svatební barvy si vyberte druh a tvar svatební kytice. Tvar obvykle určuje i způsob vazby a tím hodně ovlivňuje cenu. Svatební barvy zase napoví, které květiny můžete použít. - Požadovaný rozpočet
Květinář dostane představu o vašich finančních možnostech a bude schopen svoji nabídku zasadit do reality. Můžete mu jako inspiraci ukázat něco z fotogalerie svatebních kytic. Může také nabídnout více alternativ (např. při stejném rozpočtu nabídnout bohatší kytici, výměnou za volnou vazbu místo vatiček). - Termín dodání
Termín zásadně určuje dostupnost jednotlivých druhů květin a tím má také finální cenu.
Správný květinář nemlčí a beze slov nepřikyvuje. Naopak vás upozorní na možná úskalí a prezentuje návrhy na optimální skladbu květin. Zeptejte se také na možnost další květinové výzdoby i případnou slevu z ní vyplývající.
Zkušenost však hovoří, že cenově téměř vždy skončíte lehce nad původní představou. 🙂