Současné nevěsty se nejčastěji rozhodují používat jedno nebo dvě příjmení po svatbě a nemusí automaticky přebírat příjmení ženicha. Když nepočítáme příjmení po svatbě bez ová a celkem extrémní cestu – přijmout sňatkem pro oba dva zcela nové příjmení, má nevěsta na výběr rovnou ze tří možností. Celé to má ovšem jeden háček. Ptáte se jaký?
Otázku nového příjmení řešte před svatbou
Volba příjmení by měla být důležitou částí předsvatební diskuse s ohledem na životní situaci, na všechny současné aktéry (nevěsta, ženich) i na ty budoucí (děti). Neméně důležité je vyjasnění situace pokud se jedná o pár s dětmi. Ať už budete používat jedno, nebo dvě příjmení po svatbě, doporučujeme najít dohodu ještě před volbou termínu. Nejenom kvůli dokladům na svatební cestu (na svatební cestu vyjedete totiž i s těmi starými). 🙂
Součástí předsvatebních příprav je totiž takzvaný dotazník k uzavření manželství, kde musíte matrice uvést příjmení, která budete používat a které budete uvádět i na doklady, ve kterých bude třeba změna příjmení po svatbě. 🙂
Jaké volí Češky příjmení po svatbě?
Díky našemu svatebnímu průzkumu víme, že nevěsty téměř ve všech případech, tj. cca 95 % za celé sledované období po svatbě přejímají příjmení po svém ženichovi. Pouze cca 4 % z nich používá dvě příjmení – své rodné a přejaté po manželovi. Ostatní ženy dále používají své rodné příjmení.
Příjmení po svatbě
Nepočítáme-li příjmení bez ová, máte pro volbu příjmení po svatbě celkem tři možnosti, mezi kterými můžete vybírat:
1. Převzít po svatbě příjmení manžela
Tradiční a zavedený způsob, při kterém se ze slečny Láskové stává sňatkem s panem Sladkým paní Sladká. Povinné používání příjmení v českých zemích zavedla císařovna Marie Terezie. Z tohoto nařízení se postupně vyvinula tradice, která trvá už více než tři sta let, kdy volba příjmení nevěsty po svatbě automaticky znamená nosit ženichovo příjmení. Ženy toto gesto chápou jako silný výraz své lásky k muži a touhu „k někomu patřit“.
Nepříjemným statistickým faktem dnešní doby je však stav, kdy se rozvádí přibližně polovina manželství. Statisticky zhruba polovinu z nevěst tak rozmanitost života dostane do situace, kdy budou řešit otázku s jakým příjmení dále spojit svoji existenci. S rodným, nebo s vyvdaným? Z hlediska zákona se můžete kdykoliv vrátit ke svému dívčímu jménu stejně tak, jako si ponechat příjmení bývalého manžela.
2. Dívčí příjmení po svatbě
Slečna Lásková se vdává ve třiceti letech. Doba pokročila a oproti období, kdy panovala Marie Terezie mají ženy více práv (včetně třeba práva volebního :-)) i možností jak nastartovat svoji kariéru. Slečna Lásková je majitelka sítě svatebních agentur známých po celé republice a její jméno je značkou. V oboru se zviditelnila jako Lásková a když se představí na svatebním veletrhu nebo výstavě kdekoliv po České republice, většina lidí ví o kom je řeč a čím se zabývá.
Její budoucí manžel, pan Sladký, byl naštěstí pořádným frajerem. Pochopil význam situace, nevadilo se mu vzdát svého jména a svatebním dnem se stal panem Láskou. Díky „jeho“ gestu budou i děti Láskovi a maminka se nebude jmenovat jinak než tatínek. 🙂 Svým činem trumfnul dokonce i takovou osobnost, jakou byl Tomáš Garrigue Masaryk, kterého můžeme v této oblasti považovat za průkopníka. Jeho druhé jméno v příjmení je manželčino. To začal k tomu svému „Masarykovskému“ používat po svatbě. 🙂
Někdy se tato možnost využívá i muži, kteří nejsou spokojeni se svým současným příjmením. Pokud k němu nemají kladný vztah, je-li zaměnitelné s křestním jménem, nebo pokud se jim nelíbí, je sňatek vhodnou příležitostí k jeho změně a převzetí toho manželčina.
3. Dvě příjmení po svatbě
Určitým kompromisem mezi oběma možnostmi je při volbě příjmení nevěsty možnost zdvojeného příjmení. Přiznává vztah k jinému muži a zároveň umožňuje ponechat si „kousíček“ své rodné identity. Náš příběh se slečnou Láskovou a panem Sladkým by tak končil paní Sladkou Láskovou :-). Slečna Lásková tak nepřišla o svoji „značku“ a zároveň vyjádřila svoji lásku panu Sladkému. Jestli je to dostatečné gesto, ponechme na nich. 🙂
Z hlediska litery zákona je třeba používat dvě příjmení v pořadí: nové a po něm původní. V jakémkoliv úředním styku je poté nositelka povinna používat obě příjmení (zejména podpis). Ztrojené příjmení není možné použít. Pokud máte už nyní dvě příjmení a hodláte se brát, můžete jako připojované příjmení použít pouze to první. Pokud by to tedy paní Sladké Láskové se panem Sladkým nevyšlo, po rozvodu si ponechala obě příjmení a později se chtěla provdat za pana Nebeského, nemůže se jmenovat Nebeská Sladká Lásková. Po svatbě se tedy bude jmenovat paní Nebeská Sladká.
Příjmení po svatbě bez ová 🙂
Paní Láskovou čeká expanze do zahraničí. Chce prorazit v Americe. Ví to před sňatkem a tak uvažuje o tom, že bude po svatbě používat nepřechýlený tvar. Tedy Sladký, místo Sladká. U klasického znění bude příjmení po svatbě bez ová.
Občas vznikají tvary, se kterými si ústa těžko poradí, přesto může být výhodou a to právě v zahraničí. V případě že, budete používat dvě příjmení po svatbě a chcete používat u obou nepřechýlený tvar, doporučujeme postup konzultovat s matrikářem předem.