Milujete se a chcete se vzít? To je skvělá zpráva! Určitě budete chtít vědět, jaké doklady k uzavření manželství potřebujete, které podmínky pro sňatek musíte splnit a v neposlední řadě, jaké poplatky zaplatit. Tedy: co je potřeba ke svatbě?
Co je potřeba ke svatbě?
Následující postup je platný pro všechny velikosti svateb. Od té nejmenší, až po tu největší.
- Nejprve předběžně vyberte místo a termín. Co je potřeba ke svatbě víc než prostor, kde se bude konat? Ať už ta civilní, nebo svatba v kostele. 🙂
- Po výběru místa a termínu se obraťte na matriku příslušnou místu (jde-li o občanský sňatek), na osobu oprávněnou církví, jde-li o církevní sňatek.
- Jste-li občanem ČR, na příslušné matrice prokážete svoji totožnost a k dotazníku k uzavření manželství připojíte potřebné doklady (viz. dále). Matrika vám také bude schopna na místě potvrdit termín, který můžete obratem potvrdit svatebnímu místu.
Podmínky k uzavření manželství – kdo může a kdo nemůže uzavřít manželství?
Základní podmínky k uzavření manželství jsou:
- Plná svéprávnost
Tedy věk 18 let, případně soudně přiznaná svéprávnost před dosažením zletilosti. Ve výjimečných případech soud může umožnit uzavření manželství staršímu 16 let (nejčastěji kvůli těhotenství). - Jste svobodní
To znamená, že nesetrváváte v předchozím manželství, případně registrovaném partnerství. - Nejste v blízkém rodinném vztahu
Vzít se jednoduše nemůžete, pokud jste v roli sourozenců, předků a potomků (i osvojených), nebo pěstounů (poručníků) a svěřeného dítěte.
Podmínky k uzavření manželství pro případy, kdy snoubenec nemluví, nebo nerozumí česky (včetně případů neslyšících a němých), se dále rozšiřují o podmínku účasti tlumočníka na svatebním obřadu (pro prohlášení o uzavření manželství). Jeho účast hradí snoubenec a pokud nejde o tlumočníka jmenovaného ministrem spravedlnosti nebo předsedou krajského soudu, musí tlumočník do rukou matrikáře složit slib (ve znění slibu podle zvláštního právního předpisu zákona č. 36/1967 Sb., o znalcích a tlumočnících).
Doklady k uzavření manželství
V případě, že jste státními občany ČR a jste přihlášeni k trvalému pobytu v ČR, doklady k uzavření manželství, které budete potřebovat už při podání žádosti jsou (kromě dotazníku k uzavření manželství):
- občanský průkaz,
- rodný list (včetně rodných listů potomků),
- doklad o státním občanství,
- výpis údajů z informačního systému evidence obyvatel o místě trvalého pobytu,
- výpis z evidence obyvatel o osobním stavu,
- pravomocný rozsudek o rozvodu předchozího manželství, nebo úmrtní list zemřelého manžela, popřípadě pravomocné rozhodnutí soudu o zrušení partnerství, nebo úmrtní list zemřelého partnera.
TIP: Dotazník k uzavření manželství můžete stáhnout ze stránek Ministerstva vnitra.
Doklady nejste povinni předložit, pokud si vaše údaje může matriční úřad ověřit z jím vedené matriční knihy, ze základního registru obyvatel, informačního systému obyvatel, z informačního systému občanských průkazů nebo z informačního systému evidence cestovních dokladů. V praxi si tak nejčastěji vystačíte s občanskými průkazy a všemi rodnými listy.
Prohlášení o uzavření manželství při občanském sňatku je provedeno veřejně a slavnostním způsobem za přítomnosti dvou svědků na svatbě. Doklady k uzavření manželství, které budete potřebovat při samotném obřadu jsou pouze občanské průkazy vaše a občanské průkazy svědků.
Poplatky za uzavření manželství
Pro snoubence, kteří mají oba trvalý pobyt v ČR je uzavření manželství zdarma. Prakticky se vás tak může týkat pouze jediný poplatek a sice za povolení uzavřít manželství mimo stanovenou dobu nebo mimo úředně určenou místnost. Jeho aktuální výše je 1 000 Kč. Za vydání vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství zaplatí snoubenec 500 Kč (rok 2020). Poplatek se platí nejčastěji v hotovosti, požádat však můžete i o složenku. 🙂