Tradiční česká sladkost bývala chloubou nejedné svatební hostiny. Dříve patřil recept na svatební koláčky mezi „střežené“ rodinné svatební recepty. Hodně se pohlíželo na to, jaké svatební koláče a pro koho novomanželé připravili. Dnes se dostávají na okraj zájmů, ale málokde chybí úplně. Babičky a prababičky totiž často novomanžele všemožně motivují k dodržování svatební tradice.
Dobrá zpráva pro nevěstu
Nevěsta nesmí asistovat ani u přípravy, ani u pečení svatebních koláčků(svatebního cukroví se to nejspíš netýká). Koledovala by si o nouzi v manželství a dočkala se zlobivých a uplakaných dětí. Nevěsty, držte se od trouby dál! Ať raději vezmou recept na svatební koláčky do ruky maminky s babičkami, nebo si je objednejte. 🙂
Recept na svatební koláčky
Příprava těsta:
- 30 g kvasnic
- 2 lžíce cukru krupice
- 3–5 lžic mléka
- 450 g polohrubé mouky
- 1 ks máslo (250 g)
- 4 vaječné žloutky
Doladění koláčů:
- 150 g rozpuštěného másla
- 2–4 lžíce rumu
- 150 g moučkového cukru promíchaný s vanilkovým luskem (v nouzi s vanilkovým cukrem)
Náplně svatebních koláčů:
- Švestková / jablečná povidlová náplň – 200 g povidel smícháte s 1–2 lžícemi rumu a osladíte 2 lžícemi cukru moučky. Podle hustoty povidel můžete zahustit strouhaným perníkem nebo ředit vodou.
- Tvarohová náplň – 150 g polotučného tvarohu promísíte s 1 žloutkem a dvěma lžícemi šťávy z citronu. Přisypete 3 lžíce cukru moučky a rozšleháte do hladka. Můžete přidat male množství pokrájených rozinek.
- Ořechová náplň – Rozemelte 150 g vlašských ořechů a smíchejte s 0,2 l ohřátého mléka. Přisypte 80 g cukru moučky a vmíchejte cca 40 g másla.
- Maková náplň – 150 g rozemletého máku smíchejte s 0,2 l mléka a 2 lžícemi cukru moučky. Směs mírně vařte cca 20 minut. Nechte vychladnout a poté podle potřeby zahustěte nastrouhaným perníkem.
Příprava svatebních koláčků
- Kvasnice v míse na těsto zasypete cukrem a 1–2 minuty necháte odpočinout. Poté vmícháte mléko a přidáte vejce, máslo, mouku a prohnětete (nejlépe robotem).
- Zapněte troubu nastavenou na 175 °C. Připravené těsto vyválejte (přibližně 5 mm silnou vrstvu) a rozkrájejte na čtverečky o straně cca 4 cm. Velikost čtverečků odpovídá velikosti koláčů.
- Doprostřed koláče vložte plnou čajovou lžičku některé náplně a rohy přitisknete k sobě.
- Koláčky naskládejte na vymazaný plech a vložte je do rozehřáté trouby. Hotové budou za pár minut, což poznáte podle spodní strany koláčů. Jakmile zrůžoví/ze zlatoví, jsou hotové. Ihned po vyndání z trouby je namočte v rozehřátém másle (můžete do něj přidat rum) a poté už vlahé obalte v moučkovém cukru smíchaném s vanilkou. Koláčky budou krásně vláčné.
3 chvíle, kdy budete potřebovat svatební koláčky
Pozvánka na svatbu
To jsou svatební koláče, které vozí novomanžele nebo někdo z jejich přátel spolu se svatebním oznámením. Dříve se předávaly 14 dní před svatbou v papírových (někdy jemně umaštěných) taštičkách. Dnes máte na výběr z širokého množství obalů. Pro inspiraci pro vás máme jedny košíčky na svatební koláčky.
K oznámení se přikládá přibližně množství 15 ks svatebních koláčků (počet se odvíjí od jejich velikosti). Nezapomeňte svobodným hostům přibalit Rohák! Rohák je větší koláček, který má v každém rohu jinou náplň. Když jej na pod stolem sní, do roka se vdají/ožení. 🙂
Během svatby
Svatební koláčky můžete nabídnout také hostům přímo na svatbě. Servírují se spolu s ostatními zákusky a sladkým přímo na stolech. Na každého hosta by mělo připadnout množství 5–10 ks svatebních koláčů.
Při loučení
Sladká tečka za vaší svatbou. Hosté si ze svatby odnáší svatební výslužku a svatební koláče v ní nesmí chybět. Podle svatební tradice je má předávat maminka nevěsty. Na jednu výslužku by mělo padnout množství cca 10–30 svatebních koláčů. Záleží na důležitosti osoby (svědek vs. tetička z pátého kolene) a samozřejmě na velikosti svatby.
Kde svatební koláčky seženete?
Pokud vám recept na svatební koláčky a postávání u trouby nic neříká, vyzkoušejte kromě maminek a babiček další možnosti:
- Kamarádky a kamarádi. 🙂
- Lokální cukrárny.
- Specializované firmy a svatební catering.
- Lidé přivydělávající si pečením.
Záleží kolik chcete mít s pečením starostí a jaký máte rozpočet. Pokud vás netlačí peníze a chcete předejít případným rodinným neshodám, objednejte si je u nějaké firmy. S menším rozpočtem můžete pečení využít k tužení rodinných vztahů a spojit rodinné setkání s užitečnou činností. Tip pro rodinné pečení: Dříve se do koláčků zapékala milá přání pro novomanžele. Tak to určitě vyzkoušejte. 🙂
Svatební koláčky: cena, množství a kdy začít?
S pečením svatebních koláčků se většinou začíná 3–4 dny před svatbou (nebo roznáškou), aby vydržely čerstvé. Pokud je budete péct dříve, můžete je do svatby zamrazit. V některých receptech se uvádí, že pak chutnají ještě lépe než čerstvé. Koláčky vydrží spolehlivě měkké 2-3 dny.
Kolik svatebních koláčků budete potřebovat na svatbu?
Uvádí se, že na 50 svatebních hostů potřebujete 5–8 kg koláčků. Množství svatebních koláčků vám vyjde na stoly a výslužky. Z kila koláčků budete mít kolem 140 kusů.
Praktický příklad: Když se rozhodnete, že každý host (z celkových 50) bude mít 15 koláčků ve výslužce a 5 na stole, potřebujete 1 000 ks, tzn. opravdu něco málo přes 7 kg. Zvací svatební koláče k tomuto množství musíte připočítat. Záleží kolika lidem je povezete.
Svatební koláče – cena za kus nebo cena za kg?
Cena svatebních koláčků se uvádí buď za kus nebo za kilo. Vždy se odvíjí od kvality použitých surovin, objemu objednávky a pracnosti. Obvykle se pohybuje kolem: 200–400 Kč/kg a 3–6 Kč/ks.