Alkohol na svatbě je v našich končinách pevnou tradicí. Zatímco například v Indii se u této příležitosti alkohol zásadně nepil, Slované byli naopak vyhlášení tím, že kvašené a pálené nápoje nesměly chybět. A vypilo se jich hodně. Protože nám tento zvyk tak nějak zůstal, řešíme na svatebních hostinách při organizaci svatby častý problém – platit nebo neplatit alkohol hostům?
Kolik toho tak můžeme vypít?
Zdálo by se, že jasnými ukazateli, které pomůžou při rozhodování zda platit nebo neplatit alkohol svatebním hostům je „počet hostů“ a jejich „očekávaná konzumace“. Jenže jestliže to první můžete stanovit naprosto přesně, v tom druhém budete střílet „od boku“. Ověřili jsme si to sami v roli hlavních aktérů svatby i jako hosté.
Pokud se trefíte alespoň přibližně do toho, kolik se na svatbě vypije alkoholu, ujede Vám nejspíš skladba drinků. Místo očekávaného rumu se bude nakonec pít zelená, které bude málo a dojde před půlnocí. 🙂 Při výpočtech tak raději počítejte v konzumaci o 10 % více pokud se jedná o odpolední svatbu bez oběda. Se společným obědem raději o 20 %.
Platit nebo neplatit alkohol na svatbě?
Situace není tak složitá, jak by se mohlo zdát. Pokud nemáte vlastní alkohol na svatbě, je v podstatě jen několik možností, jak s placením alkoholu naložit (a vždycky rozhoduje ten, kdo platí svatbu):
- Alkohol na svatbě pro hosty platit
Bezesporu nejčastější a také nejdražší varianta. Host na baru „zdarma“ obdrží co si poručí a v počtu jaké si poručí. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, nezapomeňte si přečíst naše doporučení na konci článku! Do tohoto odstavce patří ještě vlastní alkohol na svatbě, který také musíte nakoupit a dáváte je hostům neomezeně. - Dát hostům limit – kolik mohou „vysrknout“ zdarma“?
Stanovíte finanční limit pro alkohol na baru zdarma. Pokud se k němu začne útrata blížit, obsluha Vás upozorní. Vy můžete stanovit stop placeným nápojům, nebo limit zvýšit. U této varianty vzhledem ke svatebnímu „juchání“ doporučujeme, aby informaci obdržel ženich i nevěsta! Už jsme zažili svatbu, při které „rozjařený“ ženich zvýšil limit na téměř pětinásobek a nevěsta byla „tak trochu“ překvapená. 🙂 - Stanovit nápoje, které platit nemusí
Můžete vybrat nápoje, které svatební hosté mohou na baru konzumovat zdarma. Typické řešení této varianty je, že snoubenci z alkoholu hradí přípitky, pivo a svatební víno. Ostatní „tvrdý“ alkohol hosté na baru platí. - Neplatit hostům alkohol na svatbě vůbec
Je varianta, na kterou by měli být v každém případě hosté předem upozorněni, aby se nedostali do nepříjemné situace. Aby ženich s nevěstou nemuseli vytahovat na baru peněženku kdykoliv chtějí někoho pohostit skleničkou, mají tito dva otevřený účet. U varianty neplacení alkoholu pozor. Je to krajně nevhodné obzvlášť v situaci, kdy si chcete říct o peníze jako svatební dar a hosté vám je dají. Budou si lámat hlavu, jak darovat peníze jako svatební dar a pak ještě platit za alkohol…no, ehm. 🙂
Jak říci hostům, že neplatíme za tvrdý alkohol?
…nebo, že platíme pouze částečně? Optimální řešení je, aby tuto informaci předal někdo z personálu (např. při uvítání hostů, organizačních pokynech). Stejně tak může informaci hostům sdělit svatební koordinátorka a nebo tatínek nevěsty (při přípitku, informacích o programu). Podrobnosti okolo placení za tvrdý alkohol můžete také „vpašovat“ do svatebních novin (máte-li je), svatebního menu či jako svatební ceduli přímo na bar.
Jak je to na svatbě s placením alkoholu obvyklé?
Starému Slovanskému zvyku na počest většina ze snoubenců hosty v konzumaci nijak neomezuje! Podle našeho vlastního průzkumu je na českých svatbách takováto situace:
- 63 % novomanželů se rozhodlo platit alkohol na svatbě neomezeně,
- 15,5 % stanovilo druhy alkoholu neomezeně zdarma, ostatní hosté platili,
- 10 % hostů mělo „smůlu“. Na svatbě, museli platit veškerý alkohol sami, 🙂
- 7 % novomanželů mělo vlastní alkohol na svatbě zdarma pro svatební hosty,
- 2 % hostů mělo „ještě větší smůlu“, že se ocitli na svatbě bez alkoholu 🙂
- 1,5 % novomanželů stanovilo cenový strop (nebo vybrané množství alkoholu), po jehož vyčerpání hosté další platili,
- 1 % novomanželů platilo alkohol na svatbě neomezeně do určité hodiny.
Zdroj: Svatební průzkum 2017
To nejdůležitější nakonec – férové účtování
Doporučujeme se vedoucího podniku (nebo osoby odpovědné za svatební catering) dopředu zeptat na odhad útraty při konkrétním počtu hostů. Nejspíš nejste první akcí, kterou zajišťuje a jeho názor pomůže zpřesnit očekávání. Dále si vyjasněte účtování alkoholu. Nejlepší varianta je domluvit se předem jak na výběru alkoholu na svatbu, tak i na jeho cenách. Potom se Vám nestane, že bude na baru alkohol účtován za standardní vysoké restaurační ceny a výsledná částka Vás nemile překvapí. Optimální je, nechat si od majitele podniku zaslat dopředu nápojový lístek s cenami za alkohol (nejlépe třeba v tabulce excel). Na základě té můžete alespoň přibližně odhadnout co Vás čeká a jednotlivé podniky mezi sebou porovnat.
Nyní se můžete vrhnout na přemýšlení o množství alkoholu na svatbě i o originálním dárku pro svatební hosty. Tedy, tím myslíme kartičky na ibalgin. 🙂