Stojíte před okamžikem, kdy potřebujete vybrat šaty na svatbu a nevíte odkud začít? Co je dnes v módě? Jaký model zvolit, aby byl originální a zároveň ne výstřední? Je v horkých dnech pro pány sako nutností? A musí mít dámy k šatům silonky? Pokud si chcete udělat více jasno, přečtěte si 5 dobrých rad, které jsme pro vás sepsali.
Proč jsou šaty na svatbu tak důležité téma?
Možná si ještě pamatujete doby, kdy byly pro muže jedinou přijatelnou variantou zapnuté sako a kravata. Ať už pařilo slunce, nebo padaly trakaře. A dámy? Elegantní šaty po kolena, lodičky a silonky – za jakékoliv situace!
Taková striktní pravidla dnes už na přání snoubenců můžete „beztrestně“ porušit, pokud vás místo společenských šatů na svatbu požádají o dodržení neformálního dress codu. V každém případě dále platí, že byste si ohledně oblečení na svatbu měli dát záležet. A to i když zrovna nejste svatební svědek, družička, rodiče snoubenců nebo jiná důležitá osoba. Děláte to totiž nejen pro oči ostatních, ale hlavně sami pro sebe (ačkoli na svatebních fotkách zůstanete zvěčněni napořád). 🙂
1. Zkontrolujte si předepsaný dress code
První, co byste měli před nákupem šatů na svatbu udělat, je zkontrolovat pozvánku na svatbu. Snoubenci na ni mohou zmiňovat doporučený dress code, případně jaké jsou svatební barvy. Respektovat jako svatebčané musíte obojí. Přestože můžete mít svůj vlastní módní styl, splňte přání snoubenců, protože je to jejich velký den a měl by být podle jejich představ. 🙂
Pokud na pozvánce tato informace chybí a vy si nejste výběrem jistí, můžete se samozřejmě snoubenců proaktivně zeptat, jaký dress code preferují. 🙂
2. Šaty na svatbu nikdy komplet v bílé!
Základní pravidlo pro všechny dámy zní: princeznou je ve svatební den nevěsta! Ať už se jakkoliv rády oblékáte či jste zvyklé být středem pozornosti, vyvarujte se být vidět víc než nevěsta. Je to její den a ostatní ženy by měly stát v jejím stínu. 🙂 Pokud víte, že je nevěsta od přírody spíše plachá a nepotřebuje se zviditelňovat, samy uberte na své výraznosti a řiďte se několika doporučeními, které už znáte ze článku šaty na svatbu pro ženy, maminky i svědkyně, tedy:
- Bílou barvu může ve svatební den vynést jen jedna žena – nevěsta.
Tato tradice je dodnes dodržována ve většině případů. Pokud však sama nevěsta zvolí barevné svatební šaty a potvrdí, že svatebčané můžou bílou barvu obléct, je vše v pořádku. - Žádná žena nesmí mít ve svatební den větší sukni/honosnější šaty než nevěsta.
Samozřejmě, že nevěsty většinou předem nezveřejňují fotky svých svatebních šatů, ale každá dáma jistě dokáže odhadnout, jaký model je ještě vhodný a jaký už ne. - Pokud jsou určeny barvy svatby, řiďte se jimi.
Pokud ne, můžete volit jakékoliv barvy – ideálně světlé a ne příliš výrazné. Mezi oblíbené patří pastelové odstíny (sv. růžová, tyrkysová, sv. zelená, lososová, sv. fialová, aj.). Jako ideální řešení se často nabízejí variabilní šaty. Mrkněte na ně!
3. Buďte originální, ale ne extravagantní
Nemusíte vyčnívat z davu drahými značkami nebo příliš odvážnými modely. Svatební den je o více snoubencích, než o vás. Jaké oblečení na svatbu má zvolit host? Ideální variantou je elegantní, střídmý model, který sluší, ale zároveň nebude příliš vyčnívat nad ostatními.
Jestli chcete snížit riziko nepříjemné situace, kdy kamarádka (nedejbože sokyně) dorazí na svatbu ve stejném modelu jako vy, vyhněte se nákupu šatů v obchodních řetězcích. 🙂 Šaty jsou tam sice cenově dostupné, o to víc můžou zaujmout i jiné nakupující. Vyrazte raději do menších obchodů a kombinujte! Navíc můžete model doplnit menším originálním doplňkem – např. výraznější kabelka, lodičky nebo šperk.
Pro postavou výraznější ženy jsme několik tipů vložili do článku XXL šaty pro maminky na svatbu. 🙂
Pokud jste známí svou extravagantností, jež by mohla narušit zvolený svatební styl, pokuste se zvolit méně výstřední model netradičních šatů. Vyznáváte heavy metal? Místo černých šatů s lebkami a červených martensek, raději sáhněte po čistě černých svatebních šatech a svatebních balerínách. Snoubenci to ocení a vy sami také, až se uvidíte na svatebních fotkách. 🙂
4. Gentleman bez saka
Věděli jste, že podle svatební tradice si přítomní svatebčané můžou sundat sako až poté, co si ho sundá ženich? Dnes už o této tradici málokdo ví, přesto se na svatbě nesnažte být první, kdo sako sundá. 🙂
Zatímco bylo před pár lety sako zapnuté na knoflíček naprostým základem všech šatů na svatbu pro muže, dnes se etiketa již rozvolňuje a dává pánům příležitost zvolit komfort nad tradicí. Svatební kravaty jsou nahrazovány trendy dřevěnými motýlky nebo se nenosí vůbec. Kdy tedy mít sako a jaké?
Samozřejmě, že záleží na dress codu svatby, ale obecně řečeno stačí mít zapnuté sako a kravatu/motýlka jen na svatební obřad. Pokud si chcete být jistí, nechte si jej ještě na svatební hostinu. Po ní už jsou košile (pokud možno s dlouhými rukávy, klidně ohrnutými po lokty) naprosto v pořádku. Co se týče barvy obleku, vedle klasické černé a tm. modré můžete zvolit klidně i sv. modrou, sv. šedou a jiné. Vždy v souladu s nastaveným dress codem.
Pokud to svatební etiketa, okolnosti a společenská úroveň dovolí, nemusíte se trápit a převlékněte se do pohodlnějšího oblečení hned, jak to bude možné. Co se týče silonek pro dámy, ty dnes už nejsou k šatům či sukni na svatbu nezbytné. Rozhodněte se proto každá sama za sebe, co je vám pohodlnější. 🙂
5. Jedny šaty oblečte klidně vícekrát
Pořídili jste si drahé šaty, které ale na jinou příležitost než na svatbu nepoužijete? Tak to není úplně šikovné. Lepší variantou je pořídit si více outfitů za přijatelnější cenu. Nebo volte takové kousky, abyste je mohli dobře kombinovat. Tím můžete s trochou šikovnosti vytvořit zcela jinak vypadající outfit.
Měňte také výrazné doplňky – světle růžové dlouhé šaty budou vypadat s bílým sáčkem a lodičkami jinak než s riflovou nebo koženou bundou a balerínami; s páskem, nebo bez něj; s velkým náhrdelníkem, nebo elegantním šátkem kolem krku. Popusťe uzdu fantazii a vyhrajte si s detaily.