Všichni to známe. Ženich a nevěsta nastoupí, řeknou ano, vymění si prstýnky a jdou. Anebo ne? Pojďte si krok za krokem rozebrat, jak probíhá svatební obřad. Některé drobnosti vám připomenou, co při organizaci svatby dotáhnout k dokonalosti. Třeba, aby ty prstýnky někdo na patřičné místo vůbec přinesl. 🙂
TIP hned na začátek: Článek se věnuje průběhu občanského sňatku. Hledáte li ten církevní, přečtěte si: Církevní svatba – podmínky a průběh církevního sňatku.
Partnerem článku o průběhu svatebního obřadu je Chateau Trnová
Líbila by se vám romantická oáza klidu v souznění s přírodou? Navíc ve vzdálenosti z Prahy co by kamenem dohodil a svatební kolonou dojel? Pak se musíte osobně podívat do Chateau Trnová! 🙂
Než svatební obřad začne
Některé hodné matrikářky (dobře, jsou i matrikáři, ale ti nám odpustí, že budeme dál psát o jen matrikářkách) si pro doklady dojdou samy. V opačných případech je ideální, pokud svědek, nebo družička vybere občanky od důležité čtyřky (nevěsta, ženich a oba svědci) a donese je k ní. Pozor!
V případě, že nebudete mít průkazy u sebe nebo nebudou platné, nemůže se svatební obřad uskutečnit. Pokud nemáte nikoho, kdo ponese snubní prsteny, pošlete je k „oltáři“ (budeme dál psát i o oltáři, i když nejspíš nebudete mít svatbu v kostele) také přes matrikářku. 🙂
Podle pokynů pořadatele (při svatbě na úřadě matrikářky) se svatební hosté způsobně nahrnou na místo obřadu nejlépe tak, aby nikoho mezi sebou neušlapali. 🙂 Starší hosté se tam posadí, mladší mohou při nedostatku místa stát. První řady jsou vyhrazeny blízké rodině snoubenců.
Jak dlouhou trvá svatební obřad?
Svatební obřad při svatbě v kostele (tedy s bohoslužbou) zabere ve svatebním harmonogramu přibližně 1,5 hodiny. V případě, že vás církevní sňatek netýká, zvládnete vše do 1 hodiny, podle toho, jak se v následujících bodech „rozšoupnete“. 🙂 Na malé svatbě můžete dokonce celý svatební obřad zvládnout přibližně za 15 minut. 🙂
Průběh svatebního obřadu krok za krokem
Start se ohlásí hudbou
Aby náhodou někdo neprospal začátek, ohlásí jej hudba. To budou nejspíš předem vámi vybrané písničky na svatbu. Samozřejmě za předpokladu, že jste soudní a nebylo vám to jedno. Jinak pravděpodobně uslyšíte „Lásko, bože lásko!“ ze standardní nabídky a další skvělé hity. 🙂
Pořadí příchozích při svatebním obřadu
Pokud přemýšlíte nad tím, kdo jde s kým při svatebním obřadu a máte úplné rodinné vazby, je správné pořadí toto:
- Jako první vejde do místnosti (prostoru) ženich se svojí matkou po pravici. Ženich „odloží“ maminku na připravené místo v první řadě a čeká na nevěstu.
- Poté přichází maminka nevěsty společně s otcem ženicha a taktéž se posadí do prvních řad.
- Následují svědci. Každý z nich se postaví na „svoji“ stranu podle příslušnosti k ženichovi (vlevo), nebo k nevěstě (vpravo).
- Necháváte-li si nějakou družičkou, nebo dítkem nést k obřadu svatební prstýnky, je na řadě ono. Položí prstýnky na patřičné místo a posadí se.
- Družičky vyrážejí před nevěstou v případě, pokud házejí na zem okvětní lístky. Za nevěstou jdou družičky ve chvíli, kdy nesou její vlečku/svatební závoj. Družičky by měly při obřadu stát spolu se svědky blízko snoubencům.
- Jako poslední přichází ke svatebnímu obřadu nevěsta se svým otcem. Otec přivede nevěstu k ženichovi a také usedne. Obřad může začít.
Pokud v rodině nemáte úplné vazby, budete muset složení dvojic upravit. Přečtěte si, kdo vede nevěstu k oltáři, když není k dispozici otec.
Představení a svatební řeč
Před „oltářem“ zůstávají stát snoubenci, svědkové a družičky (v případě dětí před svědky, v případě dospělých družiček za svědky, nebo po jejich boku). Matrikářka vás a svědky představí oddávajícímu.
Po představení následuje svatební řeč oddávajícího. Pokud ji nebudete předem korigovat, nejspíš uslyšíte, že dnes spojujete svoje srdce i životy, budete si vzájemnou oporou v dobách dobrých i zlých a dojdete k naplnění v dětech (pokud už je nemáte). Na závěr obvykle poděkuje rodičům.
Svatební slib snoubenců
Po svatební řeči následuje samotný svatební slib. Oddávající se ptá: “Tážu se vás pane ženichu [jméno příjmení], zda vstupujete dobrovolně do manželství se zde přítomnou slečnou/paní [jméno příjmení]?”. Pokud zní odpověď ženicha „ano“, táže se stejným způsobem i nevěsty. Při souhlasu obou snoubenců oddávající prohlásí sňatek za právoplatně uzavřený.
Pozor na „fórky“, zejména u ženichů! Můžou delší dobu mlčet, mohou se dramaticky rozmýšlet, ale pokud by z vtipu prohlásili „ne“, pokus o svatbu by pro tento den skončil. I s tím, že by se třeba ihned zasmáli a opravili se.
Výměna svatebních prstýnků
Na důkaz uzavřeného manželství jsou snoubenci vyzváni k výměně snubních prstýnků. Zde je opět první na řadě ženich. Navléká prstýnek nevěstě na prsteníček levé ruky, poté podobně nevěsta navléká prstýnek ženichovi.
První manželský polibek
Po úspěšném „okroužkování“ následuje první manželské políbení (většinou odměněné potleskem hostů, pokud to nejsou suchaři). V případě, že má nevěsta závoj, sundává jej ženich poprvé až před polibkem. Polibek by měl být přiměřeně dlouhý a přiměřeně vášnivý, aby se babičky příliš nečervenaly a nepopadaly ze židlí. 🙂
Velká chvíle svědků přichází
Aby bylo manželství úředně dokonáno, je třeba podepsat protokol o uzavření manželství. Jako první svůj podpis načrtne ženich, hned po něm nevěsta, svědek ženicha a svědkyně nevěsty. Následuje ještě oddávající a matrikářka. Drtivá většina nevěst (více, než 90%) přejímá po svatbě příjmení manžela. Pokud se tak stalo, nevěsta se zde podepisuje nejprve svým novým příjmením a pak tím rodným.
První novomanželský přípitek
Po podpisu přichází na řadu první novomanželský svatební přípitek (tedy, pokud si připíjet chcete). 🙂 Připíjí novomanželé, svědci a oddávající s matrikářkou. Zde nezapomeňte, že oba posledně jmenovaní bývají „ve službě“ a často vozem, takže se nelekejte jejich požadavku na nealkoholickou náplň a odmítnutí alkoholu.
Je dobré mít ve skleničkách předem nalito, případně mít domluvený personál na vystřelení špuntu během posledních podpisů svědků, nebo k donášce již nalitých sklenic. Z vlastní zkušenosti také můžeme říct, že volba jedné deci slivovice na přípitek venku při 30 °C není úplně šťastná. Na druhou stranu se vám poté bude zdát, že gratulace probíhají hvězdnou rychlostí. 🙂
Gratulace novomanželům
Gratulacemi svatební obřad fakticky končí. První přání přijímají novomanželé (vždy v pořadí první nevěsta a druhý ženich!) od oddávajícího a matrikářky. Pak k novomanželům přistupují jednotlivě zbývající svatebčané a hosté.
Odchod z obřadu
Odchod ze svatebního obřadu nemá na rozdíl od příchodu tak pevná pravidla. Koná-li se na místě, které je třeba opustit, utvoří svatebčané „špalír“. Z něj pro štěstí a požehnání házejí na novomanžele rýži, pšenici, okvětní lístky, nebo konfety. Podle svatebních tradic a zvyků právě tento přináší novomanželům plodnost a bohatství. Ovšem ne všude je vítán. Zákaz očekávejte na hradech a zámcích, omezení na plody přírody (rýže, obilí) v zahradách, kde zahradních nehodlá vybírat papírové konfety z trávníku.
Tip na závěr svatebního obřadu
Dokud jsou všichni čistí a relativně střízliví, naplánuje nejlepší svatební fotograf skupinovou fotku. Je to totiž nejlepší okamžik na společné focení. Hromadná svatební fotografie všech svatebčanů přece nesmí chybět! Poté, co vás fotograf zvěční už jen zbývá odejít či odjet na svatební hostinu. 🙂