Seznam svatebních hostů dělají při organizaci svatby v různých podobách všichni. Tedy kromě odvážlivců, kteří pouze oznámí datum a napjatě čekají, kdo přijde na svatební obřad a hostinu. Pokud patříte mezi podobné dobrodruhy, následující článek můžete v klidu přeskočit. Nepotřebujete totiž vědět, jak jednoduché je seznam svatebních hostů sestavit a proč s ním vůbec pracovat.
Více než 130 jmenovek na svatební stůl
Potřebujete, aby každý ze seznamu svatebních hostů našel u stolu své místo? Chcete jim usnadnit orientaci kdo je kdo? Pak si prohlédněte nabídku jmenovek na svatební stůl. 🙂
K čemu je dobrý seznam svatebních hostů?
Po sestavení finálního seznamu svatebních hostů budete mít jasno hned v několika ohledech. Nejprve, co se týče šíře rodinného i nerodinného publika (z čehož vyplývají oznámení i pozvánky na svatbu) a také v přibližném počtu konzumentů a strávníků (případně nocležníků). Se seznamem v ruce se svatba podstatně lépe organizuje. Nejen co se týče distribuce svatebních oznámení, pozvánek a instrukcí, ale i co se týče zasedacího pořádku nebo odhadu ceny za svatbu (hlavně pokud uvažujete o tom, že si objednáte catering na svatbu).
Pokud dáte seznam hostů na svatbu k dispozici i jim samotným, můžete jim zpřesnit očekávání a zpříjemnit orientaci. Zveřejněním před svatbou (rozesláním s instrukcemi, zveřejněním na webu) jsou pozvaní ujištěni, že pozvání platí skutečně pro celou rodinu a také budou mít představu o tom, kolik lidí na svatbě bude, a které z nich znají. V případě příbuzenských averzí je navíc můžete vyřešit s předstihem. 🙂
Jak seznam svatebních hostů sestavit?
1. Zformujte svoje představy o svatbě
Finanční možnosti svatby jsou často na prvním místě. Jednoduchým přepočtem přes počet hostů, se můžete dostat k odhadované ceně hostiny a tím si ohlídat její strop. Cena útraty za průměrného hosta se pohybuje přibližně v intervalu 500 až 1000 Kč, v závislosti na svatebním místě, menu a délce akce.
Máte-li to štěstí a nemusíte řešit finance, může pro vás být limitující kapacita zvoleného svatebního místa. Žádný prostor (kromě zimní haly na tenis) není nafukovací a číslo určující kapacitu podniku pro vás bude vrchol. 🙂 S ohledem na komfort při pohybu hostů je optimální využívat maximálně 80 % udávané kapacity zařízení.
Limitem počtu hostů pro vás může být také představa o svatbě. Pokud máte vysněnou malou svatbu v úzkém kruhu blízkých, asi těžko vystoupá počet svatebních hostů na 200. 🙂
Dětské osazenstvo může hrát roli zejména v případech, pokud preferujete svatbu bez dětí. V takovém případě je vhodné hosty s předstihem informovat.
2. Sepište první verzi seznamu
Sepsat seznam hostů na svatbu byste měli ve dvou provedeních. Vlastně můžete i jednou. Pouze barevně odlišíte jména, která dostanou jen svatební oznámení a ta, která dostanou i pozvánku na hostinu. Nezapomeňte, že pozvánky automaticky platí i pro partnera pozvaného!
Jak vybrat hosty na svatbu jsme podrobně řešili v samostatném článku Koho pozvat na svatbu. Zde pouze uvedeme, že by hosté měli rovnoměrně zastupovat obě rodiny a pro obě nově spojené „famílie“ by měl „platit stejný metr“. Obecně můžeme říci, že lze postupovat přibližně takto:
- Svědci (jakkoliv je to k rodičům „kruté“, jsou na prvním místě; bez nich se prostě nevezmete)
- Rodiče
- Případní noví partneři rodičů (vyžaduje-li a umožňuje-li to společenská situace v rodině)
- Sourozenci s partnery a rodinami
- Prarodiče
- Nejlepší přátelé a jejich partneři
- Sourozenci rodičů (tety, strýcové)
- Sestřenice a bratranci s rodinami
- Kamarádi, sousedi, známí, kolegové z práce (…a ostatní „havěť“) 🙂
3. Nechte si poradit
Ač se to nezdá, rada od někoho méně zainteresovaného, kdo vás dobře zná (nebo i od rodičů) může mít cenu zlata. Třeba proto, abyste neúmyslně na někoho nezapomněli. Doporučujeme se však radit až ve chvíli, kdy budete mít seznam svatebních hostů dohodnutý s partnerem.
Jak může seznam hostů na svatbu vypadat?
Pokud budete seznam hostů zveřejňovat jim samým, dejte si s ním trochu práce. Na svatebním webu jej například můžete rozdělit na hosty ze strany nevěsty, ze strany ženicha a společné známé. Pokud seznam svatebních hostů využijete i jako zasedací pořádek na svatbě, můžete jej naaranžovat třeba do starého rámu na obrazy, nebo napsat křídou na tabuli.
Co se týče výbavy pro tvorbu seznamu svatebních hostů, na začátku určitě vystačíte s obyčejným papírem a s tužkou, případně se svatebním diářem. Až budete se seznamem hotoví, můžete jej zdigitalizovat (přepsat do počítače). Na internetu můžete sice vybírat z několika nástrojů, které mohou organizaci svatebních pozvánek zjednodušit, my však doporučujeme spíše klasický papírový způsob (v ojedinělých případech e-mail). Spousta babiček totiž ještě nemá Facebook, aby klikla na „zúčastním se“ a spousta dědečků nepravidelně vybírá e-mailovou schránku. 🙂
Malá rada na závěr: náhradníky na svatbu nezvěte
K seznamu hostů na svatbu máme ještě jednu praktickou záležitost. Nedělejte seznamy náhradníků, ze kterých budete doplňovat svatební hosty. Všichni pozvaní hosté by měli dostat pozvánky naráz a nikdo nechce být náhradník. Nikdo nechce být ten druhý! 🙂
Více než 130 jmenovek na svatební stůl
Potřebujete, aby každý ze seznamu svatebních hostů našel u stolu své místo? Chcete jim usnadnit orientaci kdo je kdo? Pak si prohlédněte nabídku jmenovek na svatební stůl. 🙂