Svatební cukroví je oproti ostatním druhům zákusků drobnější a speciálně zdobené. Symbolizují ho jemné barvy, líbivé aranžmá a zdobení spojené s láskou (srdíčka, květiny). Podívejte se na inspirace pro svatební cukroví. Některé jste ještě určitě neochutnali! Přidáme k nim několik tipů, které vám pomohou se správným rozhodováním!
Péct cukroví na svatbu doma nebo koupit zákusky na svatbu?
Zatímco u domácího pečení cukroví na svatbu máte vše pod vlastní kontrolou, u „hobby“ i profi cukrářů to tak být nemusí. Tam rozhodně doporučujeme:
- ochutnat svatební cukroví (alespoň některé druhy),
- domluvit se na kvalitních surovinách (máslo místo margarínu apod.)
- prohlédnout si prostory, kde bude probíhat výroba.
Domácí svatební cukroví
Domácí svatební cukroví má neoddiskutovatelné přednosti. Víte, co jíte a pečete s láskou. 🙂 Jenže péct svatební cukroví doma není žádná procházka růžovou zahradou. Obzvlášť, pokud jste sváteční cukrářka. 🙂
Kvalitní příprava je základ úspěchu. Podle druhů cukroví si naplánujte jejich pečení na jednotlivé poslední předsvatební dny (s výjimkou těch, které se potřebují rozležet). Pohlídejte si všechny potřebné suroviny, dostatek pomocných rukou a skladovacích prostor. Zejména pro letní svatbu je třeba (nejen) čokoládové a krémové zákusky na svatbu uchovávat v chladu.
Pokud na pomoc s pečením přizvete kamarádky, vše výrazně zrychlíte a zároveň vznikne prostor, kde doladíte poslední detaily svatby. Pro ty disciplinované nevěsty se může jednat i o poklidnou rozlučku se svobodou. 🙂
Domácí „hobby“ cukráři
Všichni je známe. 🙂 Šikovné kamarádky a známé, které po večerech tu a tam upečou dort, nebo svatební cukroví. Božsky chutnají a skvěle vypadají. Pokud chcete domácí cukroví, ale na jeho přípravu nemáte dostatek času/zkušeností, neváhejte oslovit právě tyto „sladké anděly“. 🙂
Pokud máte pouze ústní doporučení, neostýchejte se požádat o ochutnání. S domácí „hobby“ cukrářkou si dohodněte nejen množství a druhy cukroví na svatbu, ale též vstupní suroviny, ze kterých jej bude připravovat.
Profíci přes zákusky na svatbu
Nejjednodušší a nejrychlejší variantou je nákup cukroví od profesionálů. Málokdo z nich se s ním sice bude mazlit jako s vlastním, ale bude včas a v dostatečném množství. 🙂 Tato varianta sice bývá nejdražší, uspoříte ovšem velké množství času, které se před svatbou safra hodí. 🙂
Jaké mohou být obvyklé podmínky profesionálních cukrářů?
- Minimální počet k objednání
Udává se na kusy, nebo na kilogramy a méně vám cukráři nenapečou. - Minimální počet dní k vyzvednutí
Je počet dní, které cukráři potřebují k výrobě svatebního cukroví. - Minimální počet druhů
Je minimální počet kusů druhu, který musíte objednat. Např. min. 10 ks od každého druhu.
Inspirace na neotřelé i klasické svatební cukroví
Na lesní svatbu patří dortík s lesním ovocem, pro princeznovskou svatbu na zámku se hodí oblaka šlehačky. Přírodní svatba si smlsne na spoustě ovoce, rustikální svatba na tartaletce a poctivých koláčích. 🙂
Fantazii se sice meze nekladou, ale omezení nepřináší pouze svatební styl a svatební barvy. Letní teploty se s kilogramy šlehačkových a krémových zákusků příliš kamarádit nebudou. 🙂 Pro svatbu v zimě zase může být obtížné sehnat dostatečné množství ovoce. Jednotlivé druhy proto vybírejte citlivě podle chuti, možnosti příprav, skladování i dispozic svatby.
Luxusní svatební makronky
Makrónka cukrovinka původem z Francie. Je podobná pusince i laskonce a vyrábí se z vaječného bílku, cukru, mandlové mouky a potravinářského barviva.
Nadýchané svatební cupcakes
Cupcakes jsou malé dortíky, které se pečou v papírovém obalu nebo formách. Jsou určeny k servírování jedné osobě a bývají zdobeny polevou, ovocem, nebo krémem.
Tartaletky – dokonalé malé ovocné koláče
Tartaletka je moučník (jak jinak, než) původem z Francie. Košíček z lineckého těsta je naplněný krémem a zdobený ovocem. Tartelette je zdrobnělinou slova tarte (koláč) a jedná se vlastně o malý koláček. 🙂
Svatební perníčky pečené s láskou
Klasické sladké tmavé pečivo založené na mouce, mléku, vejcích a karamelizovaném cukru s medem. Obsahoval i pepř, který dal vzniknout jeho názvu. Z původního peprníku se časem stal „jen“ perník.
Ovocné řezy mnoha tváří
Jsou tvořeny vrstvou ovoce na tvarohu, nebo želatině na piškotovém podkladu.
Piškotové rolády s ovocem i bez
Co se stane, když ovocný řez stočíte do válečku? Vznikne ovocná roláda! 🙂 Dobře, tak jednoduché to samozřejmě není, ale podobně jako řez se roláda skládá z piškotu a náplně – nejčastěji krému s ovocem.
Svatební pusinky různých barev
Svatební pusinky mohou mít různou příchuť, různou barvu a dokonce na ně můžete napéct i barevný obtisk!
Poctivé kremrole a věnečky jsou klasické svatební cukroví
Kremroli z listového těsta a věnečky z toho odpalovaného nemusíme zdlouhavě představovat, protože se jedná o české cukrářské stálice.
Svatební cheesecake všech příchutí
Cheesecake je pečený i nepečený dezert ze dvou vrstev. Spodní vrstva je krusta z rozdrobených sušenek, na které „leží“ sladká sýrová vrstva.
Panna cotta jako svatební zákusek
Panna cotta je italský dezert. Je to smetana svařená se želatinou, mlékem a cukrem. Do horkého krému se vmíchá příchuť (vanilka, ovoce) a směs se nechá se ztuhnout.
Linecké na všechny způsoby
Linecké cukroví s marmeládou udělá kromě Vánoc spoustu parády i při svatbě. Co takhle marmeládová srdíčka?
Pečená dortová „lízátka“
Jejich základem bývá piškotové těsto, které se po upečení „vymáchá“ v čokoládě a dozdobí. Se speciálními tvořítky vyrobíte nejen kuličky, ale i hvězdy či srdíčka.
Raw dorty a zákusky – nepečené svatební cukroví
Jsou připravovány na základě surovin čistě rostlinného původu, bez tepelných úprav. Nehrozí tak poškození všech důležitých látek, které obsahují jednotlivé ingredience.
Kolik cukroví na svatbu budete potřebovat?
Nejste si jistí odhadem, kolik cukroví na svatbu budete potřebovat? Obvyklá doporučení jsou cca 4 až 5 ks svatebních zákusků na jednu dospělou osobu (bez svatebních koláčků) na stoly a pro svatební výslužku (pokud budete rozdávat) zvlášť dle velikosti krabičky.
Pokud budete objednávat svatební cukroví u cukrářky, měl by ji k dobrému odhadu stačit počet osob a délka trvání svatby (celé odpoledne, jen večer), alternativně rozpočet, který musí dodržet. Pokuste se udržet v kusech a nikoliv v kilogramech. Ty se sice lépe účtují, ale špatně představují.
Kolik stojí svatební cukroví?
V cenách cukrářů jsou započítané všechny práce i základní suroviny. Pokud budete chtít jiné ingredience, počítejte se změnami cen. Obvyklé ceny se pohybují od 400 do 500 Kč za kg dle použitých surovin a skladby druhů.
Tip na závěr pro výslužky
Ačkoliv je svatební výslužka klasickou svatební tradicí, stále více snoubenců od rozdělování zákusků upouští. Na mnoha svatbách jsou dnes sladkosti soustředěné ve sweet baru a novomanželé místo výslužek připravují dárky pro svatební hosty.
Pokud chcete tradici sladké výslužky zachovat, ale protiví se vám chaotické pobíhání po svatbě a plnění papírové krabice, máme pro vás tip. Připravte dopředu svatební perníčky, nebo dárkové domácí svatební sušenky! 🙂