Svatba se vydařila dokonale. Nevěsta se probouzí první ráno s novým příjmením a začíná běžet čas řešit výměnu dokladů. Proběhla u vás totiž změna příjmení po svatbě, kterou je třeba nahlásit úřadům. Kam a v jaké lhůtě po svatbě?
Zatím co ženich si obvykle mění pouze občanku, nevěsta má vzhledem k tradici, kterou je změna příjmení po svatbě, situaci náročnější. Musí se už před svatbou z několika možností rozhodnout, jaké příjmení po svatbě budou používat a v případě cest do některých zemí si připravit doklady dřív, než vypukne svatební cesta.
Předpokládejme tedy, že muž příjmení neměnil a že má „novou občanku“ (tedy vydávanou od 1.1. 2017). Ta má strojově čitelné údaje a kolonku rodinný stav, která je volitelná.
Pokud nechce do občanského průkazu zanést informaci o rodinném stavu, nemusí dělat vůbec nic. Pokud znění kolonky změnit chce, vymění doklady po svatbě společně s manželkou. Následující text platí tedy hlavně pro čerstvé nevěsty.
Kde všude nahlásit změnu příjmení po svatbě?
Změna příjmení po svatbě = změna dokladů po svatbě
Občanský průkaz
Matrikářka vám po svatebním obřadu odstřihne levý dolní roh občanky (změníte-li bydliště, odstřihává pravý dolní roh). Od této chvíle jste povinni nechat si do deseti dní vystavit nový občanský průkaz. V zákoně chybí pokuty pro ty, kteří zapomenou a tak záleží čistě na úřadu, do jehož kompetence občan průkazů patří.
Občanský průkaz vydává městský úřad (nebo magistrát). Za změnu se neplatí žádný poplatek. Fotku s sebou mít nemusíte, na novou občanku vás úředník vyfotí přímo na úřadě. Nové doklady po svatbě budou připraveny do 5 pracovních dní za 500 Kč u Ministerstva vnitra, nebo za 250 Kč na vám příslušném úřadu. Občanku můžete pořídit i expresně do 1 pracovního dne za dvojnásobný poplatek.
Řidičský průkaz
Na rozdíl od občanských průkazů k tomu řidičskému ještě musíte donést jedno provedení pasového fota. Vyplníte příslušný formulář, zaplatíte 50 Kč a do 20 dní se můžete těšit na nový. Řídit budete zatím s tím starým.
Pas
O nový pas můžete žádat na úřadě, pod jehož správou máte trvalé bydliště, nebo na Ministerstvu vnitra ČR. Původní pas si můžete ještě tři měsíce ponechat pro případ že budete cestovat. Změna stojí 600 Kč, trvá standardních 30 dní a s sebou k vyřízení musíte mít občanský průkaz. Pas můžete pořídit i ve dvou zkrácených lhůtách – do 5 pracovních dní (2000 Kč) a do 1 pracovního dne (4000 Kč).
Technický průkaz a osvědčení o registraci vozidla (malý TP)
Na příslušný odbor městského úřadu (magistrátu), přinesete staré doklady TP i malý TP a na počkání dostanete doklady nové. Zaplatíte 50 Kč.
Nahlášení změny příjmení po svatbě státním úřadům
Správy sociálního zabezpečení
Správy sociálního zabezpečení jsou také napojené na evidenci obyvatel, takže by změnu příjmení měly zaregistrovat automaticky. S ohledem na dosavadní zkušenosti s fungováním systémů ve státní správě doporučujeme stejně jako u zdravotní pojišťovny situaci telefonicky ověřit.
Finanční úřad
Finanční úřady jsou na evidenci obyvatel napojeny také a zdá se, že funguje. 🙂
Živnostenský úřad
Jste-li podnikatelka, máte o jeden úřad více. Situaci usnadňuje jeho napojení na evidenci obyvatel. Za změnu osobních údajů podnikatele v živnostenském listě nebo koncesní listině zaplatíte 100 Kč. Změnu příjmení musí podnikatelka nahlásit do 15 pracovních dnů.
Katastr nemovitostí
Můžete vyřešit online přes webové stránky http://www.cuzk.cz/
Policie – zbrojní průkaz
Na policii musíte nahlásit změnu příjmení, pokud jste držitelkou zbrojního průkazu. Do deseti pracovních dnů od změny je třeba u příslušného útvaru policie provést výměnu zbrojního průkazu nebo průkazu zbraně za nový, a zároveň odevzdat doklady původní.
Změna příjmení na průkazkách a „kartičkách“ veřejných služeb
Nová „kartička“ zdravotní pojišťovny
Postup se liší pojišťovnu od pojišťovny. Některé pojišťovny jsou napojeny na evidenci obyvatel. Změna příjmení po svatbě se projeví v systému a novou „kartičku“ Vám pošlou poštou (například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky). Přesto doporučujeme situaci u vaší pojišťovny telefonicky ověřit.
Pošta
Česká pošta při doručování hledí prvně na schránku, na které je dobré mít uvedeno nové příjmení (optimálně krátkodobě obě). Pokud máte na staré jméno SIPO, je třeba osobně dojít na poštu a jméno na SIPO změnit.
Banka
Na pobočce si domluvíte schůzku a s novou občankou bude zaevidována změna příjmení. Současně musíte aktualizovat podpisový vzor (pokud ho vaše banka používá) a rovnou můžete požádat o novou platební kartu.
Dopravní podnik
Informace o tom, jak postupovat s ohledem na předplacené karty a průkazky dostanete v informačním centru příslušného dopravního podniku.
Pojišťovna
Pro změnu údajů v pojistných smlouvách (povinné ručení, životní, majetkové a další pojištění) musíte s novou občankou navštívit pobočku pojišťovny. Jedná se pouze o technickou změnu ve smlouvě a neznamená to uzavírání nové smlouvy nebo dodatků.
Dodavatelé energie
Informace o tom, jak postupovat s ohledem na dodávky elektřiny nebo plynu dostanete na informační lince dodavatele. Někteří dodavatelé dovolují změnu online, u některých musíte doložit změnu příjmení doklady.
Telefonní operátor
U telefonních operátorů musíte změnu příjmení nahlásit osobně na pobočce s novým občanským průkazem.
Předplatné časopisů, služeb a věrnostní karty
Předplatné obvykle není nutné měnit (dodavateli jste již zaplatili), můžete jen změnit doručovací adresu na vaše nové příjmení. Většina vydavatelství toto umožňuje online. U věrnostních karet záleží na jejich vydavateli a informace dostatanete u každého z nich.
Sportovní licence, legitimace organizací a spolků (sportovci, rybáři, myslivci)
Informace o nutnosti výměn průkazů a legitimaci sportovních nebo volnočasových oddílů a klubů z důvodů změna příjmení po svatbě poskytnou sekretariáty, nebo ústředí každého z nich. Pro výkonnostní sport je obvykle nutné licenci nebo průkaz změnit.